Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №73

 







Тема: Формування вмінь висловлювати думки щодо прочитаних творів дитячої художньої літератури (на прикладі казок Ш. Перро).

 

Мета: 1. Формувати в учнів уміння розповідати про події з власного життя, висловлювати власні думки, переконувати під час побудови письмових текстів (написання листів).

2. Розвивати всі види мовленнєвої діяльності, логічне мислення, увагу один до одного, уміння працювати в парі.

3. Виховувати любов до книг.

Обладнання: портрет Шарля Перро; книжкова виставка з творами Ш. Перро; виставка дитячих малюнків за мотивами казок Ш. Перро; конверт з листом; картки для організації колективної роботи (на картках – імена персонажів та назви предметів із казок Ш.Перро: Попелюшка, тиква, чарівна паличка, Кіт у чоботях, вовк, Спляча красуня, фея, Червоний Капелюшок, мачуха, пиріжки, кришталевий черевичок, годинник, кошик, веретено та ін.), індивідуальні дидактичні матеріали (див. “Хід уроку”); дидактичні матеріали для організації парної роботи (див. “Хід уроку”).

Підготовча робота до уроку: було проведено 1) позакласний захід, присвячений творчості Шарля Перро – екскурсія до бібліотеки; 2) урок позакласного читання, присвячений казкам Ш.Перро; 3) конкурс малюнків за мотивами казок Ш.Перро.  

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Формування позитивної мотивації навчальної діяльності. Визначення теми уроку.

2.1. Формування позитивної мотивації навчальної діяльності.

Учит.: - Коли я вранці йшла до нашого класу, то зустріла нашого шкільного бібліотекаря Аллу Михайлівну. Вона дала мені для вас ось цього листа: (Учитель демонструє конверт, розрізає його ножицями, дістає з нього лист і починає його читати).

 

Дорогі мої друзі!

Пише вам шкільний бібліотекар Алла Михайлівна. Нещодавно я проводила для вас бесіду про життя і творчість французького казкаря Шарля Перро. Під час цієї зустрічі я дізналася, що вам дуже подобаються його казки. Крім того, мені відомо, що було у вашому класі було проведено урок позакласного читання, присвячений творчості Шарля Перро, і конкурс малюнків за мотивами казок цього письменника. І тому я, саме до вас,  звертаюся за допомогою.

Справа ось в чому: в одному із наших других класів є учень. Він не дуже полюбляє читати казки і зовсім не знає казок Шарля Перро. Давайте допоможемо хлопчикові пізнати дивовижний світ казок цього чудового казкаря: напишемо йому листи, в яких розповімо про життя Шарля Перро, про його казки, про героїв цих казок.

З повагою

Алла Михайлівна

 

         Учит.: - Виконаємо прохання Алли Михайлівни? Допоможемо хлопчику познайомитися з казками Шарля Перро? Напишемо йому листи? (Учні дають позитивні відповіді).

2.2. Визначення теми уроку.

Учит.: - Наші листи повинні переконати учня в тому, що казки Шарля Перро – цікаві та дивовижні, і їх варто прочитати. Цього ми зможемо досягти, якщо наші листи будуть змістовні, цікаві, правильно побудовані й оформлені. І цього ми будемо навчатися на уроці.

ІІІ. Активізація мовленнєвої діяльності. Актуалізація опорних знань.

3.1. Пригадування фактів біографії Ш. Перро (факти біографії відомі учням завдяки екскурсії до бібліотеки).

Учит.: - Спочатку давайте пригадаймо факти біографії Шарля Перро. Де і коли жив цей казкар? Для кого він писав свої казки?

3.2. Пригадування казок Ш.Перро.

 

Учит.: - Для того, щоб пригадати казки Шарля Перро, проведемо конкурс на кращого знавця казок. Для цього уявимо, що ми – учасники трьох команд: перший ряд – це перша команда; другий ряд – це друга команда, і третій ряд – це третя команда.

Кожна команда обирає свого представника, який добре знає казки Шарля Перро. Цих представників я попрошу вийти з класу. Потім ці учні по черзі будуть заходити до класу і ставати обличчям до своєї команди. Кожному із них я буду показувати зворотній, “чистий”, бік картки, на якій буде написано слово або сполучення слів, що називають персонажів або позначають предмети з казок Шарля Перро. Наприклад: Попелюшка, чарівна паличка... (Учитель демонструє лише дві картки; на інших картках може бути написане таке: Кіт у чоботях, вовк, Спляча красуня, фея, Червоний Капелюшок, мачуха, пиріжки, тиква, кришталевий черевичок, годинник, кошик, веретено ті ін.)  Учасники команди мають пояснити своєму представнику це слово або сполучення слів, щоб той правильно його (їх) назвав. Наприклад, словосполучення чарівна паличка можна пояснити так: “Це – чарівний предмет, який є у фей і чаклунок; цим предметом користуються, коли хочуть здійснити якесь чудо”. А ім’я героїні казки Червоний капелюшок можна пояснити так: “Це – дівчинка, героїня казки. Вона пішла до бабусі і її ледве не з’їв вовк”. Переможе та команда, представник якої швидше зможе вгадати слово на зворотньому боці картки. А для цього учасники команд мають чітко, швидко і правильно пояснювати слова та сполучення слів.

 

·        представники команд виходять із класу; повертається лише один представник  (інші знаходяться на певній відстані від класу, щоб не чути те, що відбувається в класі) і стає обличчям до своєї команди; учитель демонструє йому картку чистим боком, а його команді – “словесним”; учасники команди пояснюють слово або сполучення слів; представник команди відгадує потрібне[1].

 

ІV. Формування опорних умінь.

4.1. Організація мовленнєвих спостережень (мовленнєво-стилістичний аналіз текстів) за можливими варіантами листів (робота з індивідуальним дидактичним матеріалом).

Учит.: - Зараз ми прочитаємо два листи. Один із них написав хлопчик Микола, а другий – дівчинка Настя. Нам треба визначити, чим ці листи схожі між собою, а чим - різняться:

 

Здрастуй, Сергійко!

Пише тобі Микола. Я хочу розповісти тобі про казкаря Шарля Перро та його казки.

Шарль Перро – відомий французький казкар. Він жив майже триста років тому і писав свої казки для королевських дітей.

Шарль Перро склав такі казки: “Кіт у чоботях”, “Червоний Капелюшок”, “Попелюшка”, “Спляча Красуня”, “Дарунки феї” та ін. Герої його казок – принци та принцеси, королі і королеви, добрі та злі феї, звичайні дівчинки, людожери, тварини. Персонажі його казок добрі, скромні, працьовиті, чесні.

Мій улюблений казковий герой – Кіт у чоботях. Мені цей персонаж подобається тому, що він – хитрий, веселий, сміливий і фантазер.  

Мені дуже подобаються казки Шарля Перро, тому що коли їх читаєш, то здається, що опиняєшся десь далеко-далеко у світі чудес і пригод.

Сергійко! Я тобі дуже раджу прочитати казки Шарля Перро.

         Микола

 

Здрастуй, Сергійко!

         Шарль Перро жив у Франції. Він написав казки “Попелюшка”, “Спляча Красуня”, “Кіт у чоботях”, “Хлопчик-з-пальчик”, “Червоний Капелюшок”, “Дарунки феї”. Шарль Перро виховував королівських дітей і вигадував  для них казки. Мені дуже подобається казка “Попелюшка”.

                                                                                                       Настя

 

·        бесіда:

Учит.: - Чим листи схожі? Чим різняться? (Учні мають визначити відміни у змісті листів і у побудові текстів) Яких з цих текстів потребує доопрацювання?

 

Фізкультхвилинка

 

4.2. Відновлення деформованого тексту – тексту, в якому не визначено межі речень (робота з індивідуальним дидактичним матеріалом).

Учит.: - Кожен з вас має ще один лист. Зараз я його прочитаю, ви уважно слідкуйте, тому що я потім запропоную вам за ним запитання (учитель читає текст невиразно, не роблячи логічних пауз): 

Здрастуй, Сергійко!

Пише тобі Наталка я хочу розповісти тобі про мої улюблені казки – про казки Шарля Перро.

З казками цього чудового французького казкаря я познайомилася дуже давно – коли мені було два роки тоді я ще читати не вміла, і казки Шарля Перро мені читала моя бабуся.

У першому класі на Новий рік мені подарували збірку його казок ця книжка була дуже красивою, і я прочитала її аж за три дні а потім я перечитувала її ще багато разів і продовжую читати й досі.

Коли я читаю казки Шарля Перро, то мені здається, що я опиняюся ніби-то у чарівній країні, що я – то принцеса, то фея, то Спляча красуня, то Попелюшка.

Сергійко обовязково прочитай казки Шарля Перро я дуже сподіваюсь, що вони тобі дуже сподобаються.

Наталка

 

         Учит.: - Чого я читала текст невиразно, у швидкому темпі? (Учні пояснюють: “Тому що в тексті немає крапок”). – А чи є в тексті інші розділові знаки? (Учні: “Є. Це – коми”). – Зараз кожен із вас повинен ще прочитати цього листа, визначити, де закінчуються речення, поставити в цих місцях крапки і виправити перші букви у перших словах речень з маленької на велику.

·        відновлення тексту;

·        перевірка;

·        мовний аналіз тексту:

Учит.: - Прочитайте речення, в яких є коми. Поясніть уживання ком. (У випадках, коли дітям ще не відома причина постановки коми (теорія і правило), учитель зазначає, що цей випадок написання коми буде розглядатися або вивчатися у наступних класах, а зараз школярі повинні запам’ятати, що перед словами що, то (у випадку застосування поєднання слів коли..., то).

·        учитель також звертає увагу учнів на написання звертання.

4.3. Відновлення деформованого тексту – тексту, в якому потрібно відновити послідовність частин тексту (парна робота).

 

Учит.: - У вас на партах – конверти, які містять на окремих картках окремі частини листа. Давайте їх розглянемо (У вчителя такий же самий конверт, як і в учнів; учитель дістає із конверта картки з частинами тексту, коментуючи свої дії). У конверті – п’ять карток. На одній із них – частина тексту, яка починається словами: “Здрастуй, Сергійко!...”; на іншій – частина тексту, яка починається словами: Шарль Перро – відомий французький казкар...”; на третій – частина тексту, яка починається словами: Мені подобаються всі герої...”; на четвертій – частина тексту, яка починається словами: “Сьогодні казки Шарля Перро...”; на п’ятій – частина тексту, яка починається словами: “Я з казками Шарля Перро познайомився...”.     

 

·        Здрастуй, Сергійко!

 

) Сергію! Знайди казки Шарля Перро і прочитай їх. Я впевнений, тобі буде дуже цікаво!

Сашко 

) Шарль Перро – відомий французький казкарь. Він жив майже триста років тому і займався вихованням королевських дітей. Саме для них він і склав свої казки.

) Мені подобаються всі герої казок Шарля Перро, а особливо – Хлопчик-з-пальчик, тому що він – сміливий і смекалістий. 

) Сьогодні казки Шарля Перро - “Кіт у чоботях”, “Червоний Капелюшок”, “Попелюшка”, “Спляча Красуня”, “Дарунки феї” – відомі дітям усього світу.

) Я з казками Шарля Перро познайомився у три роки. Тоді мені їх прочитала моя бабуся. Потім я навчився сам читати і із залюбки читаю їх досі. Казки Шарля Перро навчають нас бути добрими, працьовитими, чесними, сміливими, розумними, дарувати людям радість, поважати й шанувати старших.

 

 

Учит.:- Розташуйте ці частини тексту так, щоб вийшов зв’язний текст.

 

·        відновлення частин тексту (парна робота);

·        перевірка виконання завдання.

V. Самостійна робота: написання листів.

VI. Перевірка виконання завдання: читання учнями своїх листів.

 

 

 



[1] Замість цієї гри можна провести іншу. Наприклад, гру “живі картинки”: замість карток із словами та сполученнями слів учитель демонструє школярам іллюстрації до казок Шарля Перро. Учасники команд мають зобразити те, що намальовано на окремих малюнках. Представник команди повинен назвати казку. 

 

Подобається