Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №73

 





УРОК МАТЕМАТИКИ В 1 - Б КЛАСІ

Тема.  ЧИСЛО I ЦИФРА 0. ВІДНІМАННЯ РІВНИХ ЧИСЕЛ. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. НАПИСАННЯ ЦИФРИ 0. ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ ЗА ЧИСЛОВИМ ВІДРІЗКОМ

 

Мета: ознайомити учнів з утворенням нуля, визначити його місце в натуральному ряді; формувати вміння складати і розв'язувати рівності на додавання й віднімання, вмін­ня порівнювати числа; розвивати увагу, мислення, кмітливість; виховувати любов до рідного  краю, до його природи.

 

 

Хід уроку

I.       ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  Пролунав дзвінок –

  Починається урок.

  Тут задачі й приклади,

  Ігри, жарти, все для вас!

  Побажаєм всім удачі –

  За роботу, в добрий час!

 

До нас на урок прийшла гостя. А хто вона така, дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку.

Загадка.

У садах, гаях блукає,                  

Жовті шати одягає.

Золотисту стелить постіль –

Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)   Слайди 2, 3

       
   

 

 

 

 

 

 

 

  До нас на урок завітала чарівна Золота Осінь і запрошує на прогулянку до осіннього лісу. Там ми зустрінемося із його мешканцями. Вони допоможуть нам вивчити нову тему.

А ось і перша зустріч. Це вже відомі вам Сонечко і Равлик.

II.     ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Перегляд відеоуроку.

 
 

 

 

 

 

 

 

1.     Гра з м’ячем «Ланцюжок» 

(Діти передають м’яч один одному і називають числа від 1 до 10.)

2.  Гра «Назви число, що передує числу 5» (робота із числовими віялами)

3.  Назвіть «сусідів» числа 8.

4.  Складіть приклад на додавання за малюнком. (відеоурок)

 
 

 

 

 

 

 

5. Гра «Проведи цифри, які менші від 5 до будиночка» (Слайд 4)

 
 

 

 

 

 

 

 

III.         ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.     Пояснення нового матеріалу.

Відеоурок

 У кошику 5 яблук. Равлик, ідучи до школи, кожного дня брав по 1 яблуку. Скільки яблук залишилось?

                                            

- Як  отримали  0?

     5 – 1 = 4

     4 – 1 = 3

     3 – 1 = 2

     2 – 1 = 1

     1 – 1 = 0

2.     Ознайомлення з цифрою нуль

3.  Написання цифри О (1 рядок)

— Де ви зустрічалися із цією цифрою? (Під час запису числа 10, на по­чатку числового відрізка.) (слайд 7)

4.  Гра «Де заховався 0»?  (слайд 8)

      

 

        Нуль – діра від бублика,

        Нуль – багатій без рублика,

        Без країни своєї король.

        Нуль – ніщо. Ніскілечки.

        Нуль.

        Можу назвати його м’ячем,

        А хочеш, діркою назвем,

        А можем бубликом,

        Таким ось кругленьким.

        Та як його ми не назвем,

        Він називається нулем!

 

IV.           РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1.      Давайте іще раз подивимося, як утворилося число 0. І допоможуть нам у цьому Зайченята, які стрибали на галявинці. (слайд 9)

                                             

 

 

 

 Розкажіть, як утворилося число 0.

    4 – 1 = 3

    3 – 1 = 2

    2 – 1 = 1

    1 – 1 = 0

2.     Лісові мешканці готуються до зими і просять скласти рівності і записати їх у зошит.

(слайди 10 – 13)

               
 
       
 

 

 

                                      

 

 

               
   
     

 

 

                                                                                              

 

 

 

Самоперевірка записаних рівностей. (слайд 14)

 

Які іще приклади на віднімання числа самого від себе можна скласти?

 

Фізкультхвилинка (слайд 15)

 

  Раз – піднятись, підтягнутись,

  Два – зігнутись, розігнутись,

  Три – в долоні три плеска,

  Головою три кивка.

  На чотири – руки ширше.

  П’ять – руками помахати,

  Шість – за парти знов сідати.

 

3.     Робота в парах (з перфокартками) «Де живе кожна тваринка?»

 (слайд 16)

 
 

 

 

 

 

 

 

 

4.     Робота за підручником (с. 47)

 

Завдання 2

Порівняння і запис нерівностей у зошиті за зразком (слайд 17)

Завдання 4 (слайд 18)

       
   
 

 

 

 

 

 

 Давайте  пригадаємо,  як  за допомогою числового відрізка  можна додавати і віднімати числа

 Обчислення значень виразів за числовим відрізком

4 – 2 = 2    3 – 3 = 0    5 – 5 = 0    4 – 3 = 1  

Пальчикова гімнастика «Молоточки»

• Зімкнути пальці однієї руки в кулачок і постукувати ними по долоні іншої руки.

• Повторити вправу, перемінивши руки.

Завдання 5. (слайд 19)

5. Вправа з логічним навантаженням

 Робота з паличками.

— Викладіть з паличок фігуру, як у підручнику. Перекладіть 2 палички так, щоби будиночок став прапорцем.

6.     ЦІКАВІ ЗАДАЧІ (слайд 20)

4 сороки прийшли на уроки

Одна з сорок не знала урок.

Скільки сорок знало урок? (4-1=3)

 

Дві сороки прилетіли,

Скрекотіли, скрекотіли…

Глянь! Он три іще летять,

Скрекотух вже стало… (5)

 

Ось до класу на урок

Прилетіло 6 сорок.

Три пізніше прибуло.

Скільки всіх сорок було?(6+3=9)

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Яке нове число ми сьогодні вивчили?

—  Чому у вірші про нуль сказано, що він не значить нічого? (Тому що число нуль позначає, що не залишилося жодного предмета.)

— Яке завдання сподобалось найбільше?

       Гра «Оживи цифру» (слайд 21)

—  Зобразіть нуль у вигляді сонечка. Передайте його характер, який відповідає вашому настрою на уроці.

А я дарую вам своє сонечко.

Дякую всім за роботу. Хочу вам сказати, що ви …  (слайд22)

 
 

 

 

 

Подобається